לוגו מכללת ברק

מקורות האמונה בגלגול נשמות

על אף שמקור האמונה הוא עתיק ביותר, רבים טענו שתאוריית "גלגול הנשות" נולדה במצרים על גדול הנילוס לעומתם ההודים התנגדו לטענה זו וגרסו שהתאוריה נולדה על שפת הגאנגס ולא הנילוס.

יהיה אשר יהיה מוצאה, בחרתי להתייחס לתפישה המצרית, כאחת הארצות הקדומות בה האמינו בגלגול הנשמות, מכיוון שבהודו אין זה עניין של העבר, אלא תאוריה שפריחתה המלאה החלה קרוב לתקופתנו ופריחה זו משפיעה כיום על כל חלקי העולם התרבותי. אתייחס לתורות ההודיות בהמשך.

בהיסטוריית הגלגולים, היורגוטוס, שחי לפני מאות שנים, אמר על המצרים: "המצרים הם הראשונים שביטאו את התאוריה שהנפש האנושית אינה נכחדת ומשהו היוצא מהגוף המת נכנס לגוף אחר המוכן לקבל אותו: זאת לאחר שעבר את כל הסיבוב של כל צורות החיים ביבשה, בים ובאוויר, אז הוא נכנס שוב לגוף האנושי הנולד עבורו: כך מחזור קיום זה של הנשמה נמשך כשלושת אלפים שנה".

תאוריית הגלגולים קיימת זה עין עידנים, אולם היא נשמרה למעטים שהיו מוענים לקבל אותה. כהי הדת של התורות המיסטיות המצריות האמינו והבינו את האמיתות הפנימיות של הגלגולים, אולם ועל אף ששמרו על ההדרכות האזוטריות (סודיות) בזהירות, בכל זאת קטעים מסוימים נפלטו החוצה ונבלעו בשקיקה על ידי ההמונים, זאת ניתן לראות בבדיקת השרידים של הרישומים ההיסטוריים שנשמרו, בין אם נחקקו באמן או נשתמרו בצורות אחרות.

לא רק שאנשים אלה קבלו את תאוריית הגלגולים, אלה שמצרים שימשה למעשה כמשכן לתורות הנסתר המיסטיות הגבוהות ביותר.

האמנו שהתאוריות והתורות שהודרכו על ידי רואי נסתם בכל הזמנים והגזעים, נחנכו על גדות הנילוס ובצלם של הפירמידות ואף עוד קודם זמנן של הפירמידות.

ארבעת אלפים שנה של היסטוריה חזו בשינויים רבים באמונות הדתיות והפילוסופיות, אולם התאוריה הבסיסית כל העת נשמרה במסווה זה או אחר לכל אורך התקופה של מצרים העתיקה ולא הוזנחה עד אשר צאצאי המנוונים של הגזע שהיה בעברו רב עוצמה, הכניעו על ידי גזעים החזקים ממנו, שדתו ואמונותיו החליפו את השרידים של התיאוריות העתיקות.

המצרים האמינו בקיומה של "קה" – הרוח הקדושה באשם: "אב" השכל או כוח הרצון: "האטי" – החיוניות: "טת" – הגוף האסטרלי: "סאהו" – הכפיל האתרי: ו"קסא" – הגוף הגשמי, המתאים למגוון "הגופים האנושיים, כפי שמכירים זאת המיסטיקנים של היום.

הבבלים הקדמוניים למדו גם הם על תירוקיית הלידה מחדש. המסדר של המיסטיקנים ואנשי תורת הנסתר הפרסי והבבלי, שהיה ידוע בשם "מאגי" בו השתתפו המורים הגדולים של "החוכמה הנסתרת" האמינו בתאוריית הגלגולים כאחת מהאמיתות הבסיסיות שלהם.

הם חינכו את ההמונים לנקודה גבוהה בהרבה ביחס להמונים המצרים, כך בהימנעותם מנטיות לעבודת אלילים של האספסוף המצרי, הם ביטאו דרגה גבוהה של ידע טהור פילוסיפי, דתי, הקשור לחוכמת הנסתר.

"ה"מאגי" לימדו שהנשמה היא ישות מורכבת, כאשר כמה חלקים ממנה נכחדים, בעוד חלקים אחרים שורדים ומועברים דרך סידרה של קיומים על האדמה ו"בעולם האחר" עד שלבסוף רוכשת הנשמה דרגת טוהר כה גבוהה שהיא משוחררת מהצורך בגלגולים נוספים, מכאן והלאה היא שוכנת בתחום של אושר עליון שלא יתואר – התחום של האור הנצחי הנרוונה.

כך תארו שקודם לכניסתם למצב האושר העלון, הנשמה צופה בגלגוליה הקודמים ומבחינה בהקשרים בניהם, כך היא זוכה במאגר של ידע חוותי שיעזור לה בעבודתה העתידית כמסייעת לגזעים האנושיים העתידיים שיופיעו על פני האדמה.

"המאגי" לימדו שכל הדברים החיים – שיש להם קיו בחיים או מחוץ לחיים – הם ביטויים משתשנים של חיים וישות אחת, כאשר הידע הגבוה ביותר מרמז על תחושה של אחווה וקשרי גומלין מודעים עם כולם.

הפרק מבוא זה נלקח מהקורס "שחזור גלגולים" ומספר "גלגול נשמות כל הסודות הכמוסים" מאת ד"ר זיו מאיר

 

מעוניינים במידע נוסף? מעוניינים להירשם?

שלחו את הטופס ונחזור אליכם עם כל המידע והפרטים.