לוגו מכללת ברק

רפלקסולוגיה – ורד מיוחס מאיר (ND/(PhD

הרפלקסולוגיה היא שיטת אבחון וטיפול ייחודית וטבעית, שמקורה בדרום מזרח אסיה של לפני 5000 שנה והייתה בשימוש המצרים הקדמונים והאינדיאנים.

מהות השם מהמילה Reflection = השתקפות, בבואה, כלומר –  כל הגוף משתקף על איבר מסוים, במקרה זה על כפות הרגליים אשר משקפות את כל אברי הגוף על מערכותיו השונות.

פירוש מילולי –  תורת הרפלקס: מגרים אזור מסוים בכפות הרגליים ומקבלים תגובה באזור אחר בגוף (בדומה לרפלקס), כך על ידי לחיצות ועיסוי בנקודות הנכונות ניתן לטפל בגוף כולו.

באמצעות הרפלקסולוגיה ניתן לאבחן את רמת תפקוד אברי הגוף והמערכות השונות בגוף ולטפל – לחזק, לאזן, לפתוח חסימות אנרגטיות ולסייע במניעת מחלות.

מעט בהרחבה

הרפלקסולוגיה היא שיטת עיסוי ולחיצות שונות ומבוקרות בכפות הרגלים / הידיים, שמשפיעות על אברי ואזורי הגוף השונים.

הרפלקסולוגיה מבוססת על שתי הבנות עיקריות:

1. בכפות הרגליים / הידיים משתקפים אברי, אזורי גוף האדם.

2. גוף האדם מרפא את עצמו – בעצמו, בכל רבדיו: גשמי, נפשי, נשמתי, רגשי ורוחני (כמקובל בגישה ההוליסטית).

פירוש מילולי – תורת הרפלקס: מגרים איזור מסוים בכפות הרגליים ומקבלים תגובה באזור אחר (בדומה לרפלקס), העבודה מתבצעת במסלולים אנרגטיים דרך כל מערכות הגוף.

מהות השם מהמילה  REFLECTION = השתקפות, בבואה. כל הגוף משתקף על איבר מסוים – במקרה זה על כפות הרגליים.

ישנם בגוף מספר איברים המשקפים את הגוף כולו והם נקראים איברים סומא טוטופיים סומא = גוף, טופיה = מפה – כלומר איבר סומא טוטופי הינו איבר הממפה את הגוף כולו.

הטיפול הרפלקסולוגי מעורר ומגביר את יכולת הריפוי העצמית בעזרת הכוונה, המגע, הכיוון, העוצמה והשילוב הנוצר ביניהם. ההתייחסות לסימנים הנגלים ונראים בהשתקפות אברי ואזורי הגוף היא שהם מספרים ומעידים על  האדם : עבר, דרכי התמודדות, דפוסי אישיות, אופי, התנהגות, התנהלות, חשיבה, כמו גם יכולות גלומות ומימושן, נטיות, תופעות ועוד. היודע והמפרש משמעות הסימנים הוא האדם, עצמו.

הרפלקסולוגיה היא שיטה עתיקה, שהחלה לפני אלפי שנים בקרב עמים שונים, בעולם כמו: מזרח ומרכז אסיה והמזרח התיכון ואף אמריקה (שבטי הילידים, לאורכה ורוחבה). עדויות לקיומה של השיטה נתגלו בציורי קיר משנת 2330 לפנה"ס בעתיקות במצרים הקדומה. בציורים אלה נראים ומוסברים טיפולים בכפות הרגליים והידיים. ככל הנראה בתקופה זאת לא קראו לטיפול  רפלקסולוגיה, אך באמצעותו ידעו כיצד לסייע לגוף האדם לרפא בעצמו, את עצמו.
בראשית המאה העשרים החלה הרפלקסולוגיה לשמש כצורת טיפול משולבת, לצד הרפואה המדעית, במרפאותיהם של מספר רופאים  במערב.

בשלהי המאה העשרים הרפלקסולוגיה כבשה מחדש מקום נכבד בעולם במסגרת שיטות טיפול ברפואה הטבעית.

כיום, הרפלקסולוגיה מקובלת ונפוצה ברחבי העולם, צד בצד עם הרפואה המדעית; השפעתה ויעילותה מוכחות כבר, גם מדעית והיא משמשת ככלי טיפולי עוצמתי בארץ ובעולם הן בבתי חולים והן בקליניקות פרטיות.

לקורס רפלקסולוגיה במכללת ברק – לחצו כאן!

מעוניינים במידע נוסף? מעוניינים להירשם?

שלחו את הטופס ונחזור אליכם עם כל המידע והפרטים.